Obraz olejny
Obrazy olejne, a właściwie malarstwo olejne to technika malarska, w której artysta posługuje się farbami olejnymi. Jest to bardzo stara technika malarska. W dużej mierze polega ona na tym, iż płótno uprzednio naciągnięte na ramkę i zagruntowane pokrywane jest farbami, w których skład wchodzi między innymi olej lniany, konopny lub makowy oraz pigmenty. Dawniej stosowany był także wosk, który pełnił funkcję stabilizatora, mającego na celu spowolnić proces ważenia się, czyli rozdzielania pigmentu i oleju lnianego.
Obraz olejny i jego tematyka
Za pomocą tej techniki tworzone są różnorodne dzieła, poświęcone zróżnicowanym tematom. Artyści farbami olejnymi malują zarówno pejzaże, martwą naturę, jak i portrety. Tworzą także abstrakcję. Farby olejne dają artyście dużą swobodę zarówno w doborze, jak i w mieszaniu barw, co z kolei daje pełną swobodę tworzenia.
Dzięki farbom olejnym można uzyskać zarówno efekt matu, jak i połysku. Mogą one tworzyć zarówno półprzeźroczystą powłokę na płótnie, jak i złożone faktury, a także impasty. W momencie, gdy elementarne podstawy zostaną opanowane, technika ta jest niezwykle prosta i pozwala przenieść na płótno niemal wszystko, co tylko artysta zapragnie.
Obraz olejny - historia
Sama receptura tworzenia farb olejnych ma ponad trzysta lat. Pierwsze tego typu farby były pakowane w tuby ołowiano-cynowe, co realnie umożliwiło zabieranie ich w plener. Jednak nadal farby te były niezwykle drogie i stanowiły towar luksusowy. Aby zmniejszyć ich cenę zdecydowano się na zastąpienie pigmentów naturalnych pigmentami syntetycznymi. Proces ten został zapoczątkowany w XIX wieku, a końca dobiegł w latach 50. XX wieku. Przełom wieków, XX i XXI wieku, przyniósł kolejną rewolucję, a dokładnie farby olejne wodorozcieńczalne.
Obraz olejny i stosowane techniki malarskie
Pomijając wszelkie techniki eksperymentalne, wyróżnia się dwie, elementarne techniki malarstwa olejnego. Technika warstwowa, laserunkowa, zwana też klasyczną, stanowi naturalne następstwo technik temperowych i rozwijała się na przełomie XV i XVI wieku. Technika ta w dużej mierze polega na tym, iż na zagruntowane płótno nakłada się cienką i monochromatyczną podmalówkę farbami olejnymi. W drugiej kolejności nakłada się warstwy barwnego werniksu, a następnie półkryjące lub półprzeźroczyste warstwy farb olejnych. Mogą na tym etapie być także zastosowane farby olejno-żywicze. Technika ta pozwala uzyskać głębokie barwy kolorów.
Drugą niezwykle popularną techniką jest alla prima, która rozwinęła się w XVIII wieku. Polega ona na nałożeniu farb, zazwyczaj za pomocą szpachli, jedną, grubą warstwą. Czasami wykorzystywany jest także twardy pędzel. Warstwy farb często mieszane są bezpośrednio na obrazie. Obraz olejny charakteryzuje się danymi cechami, które pozwalają go odróżnić od innych technik malarskich. Jednocześnie należy podkreślić, iż obraz olejny, wykonany za pomoc farb olejnych i pokryty werniksem jest niezwykle trwały i bez wątpienia może przetrwać wieki w absolutnie nienaruszonym stanie.