Grant OZE

Wszystko, co musisz wiedzieć o grantach OZE - Twój krok w stronę "zielonej" przyszłości

Kierowane przez rząd dotacje na energię odnawialną, znane jako OZE, zostały zaprojektowane z myślą o wspieraniu i wykorzystaniu energii odnawialnej. Ta unikalna inicjatywa umożliwia rodzinom i firmom czytaj więcej »

rakiety do tenisa

Rakiety tenisowe: Szukać doskonałości w grze

Grając w tenisa, nie wystarczy po prostu wziąć dowolną rakietę i zacząć grać. Wybór odpowiedniej rakiety ma kluczowe znaczenie dla twojego stylu gry, komfortu oraz, co najważniejsze, zapobiegania ura czytaj więcej »

kancelaria radców prawnych Katowice

Kancelaria Radców Prawnych Katowice: Gwarancja Profesjonalnego Wsparcia w Rozwiązywaniu Spraw Prawnych

Niezależnie od tego, czy prowadzisz działalność gospodarczą, czy potrzebujesz pomocy w sprawach prywatnych, prawo jest dziedziną zbyt złożoną, aby radzić sobie bez pomocy specjalistów. Kancelarie rad czytaj więcej »

tłumacz

Czemu profesjonalny tłumacz jest kluczowy dla Twojego biznesu międzynarodowego?

W dynamicznie rozwijającym się świecie globalizacji, bariera językowa pozostaje jednym z głównych wyzwań, z którymi muszą zmierzyć się przedsiębiorstwa pragnące rozszerzać swoją działalność na rynki czytaj więcej »

wycieraczki samochodowe

Utrzymuj Bezpieczeństwo na Trasie z Wycieraczkami Samochodowymi

Pojazd Nissan jest synonimem niezawodnej wydajności i stylu, ale nawet najlepsze samochody potrzebują odpowiedniej konserwacji i części zamiennych, aby utrzymać swoje optimum. Jednym z najważniejszyc czytaj więcej »

buty gumowe PCV, EVA, kalosze

Osłaniają, chronią, służą - Buty gumowe PCV EVA

Od bezpiecznej i komfortowej pracy zależy nie tylko efektywność, ale przede wszystkim zdrowie pracowników. Właściwe wyposażenie to podstawa, a niezmiernie istotną rolę odgrywają Buty gumowe PCV EVA d czytaj więcej »

plecaki turystyczne

Wielki powrót do natury z plecakiem turystycznym idealnym dla Ciebie

Pandemia sprawiła, że tłumnie ruszyliśmy na szlaki górskie, do lasów i parków narodowych, poszukując oddechu od zamknięcia w czterech ścianach. I choć dzisiejszy świat powoli wraca do normalności, mi czytaj więcej »

Tworzenie sklepów internetowych

Jak zaistnieć w świecie e-commerce? Podstawy tworzenia sklepu internetowego

W dobie cyfryzacji, gdy zakupy przez internet stają się coraz bardziej popularne, wiele firm stanęło przed wyzwaniem zaistnienia w przestrzeni online. Niewątpliwie, posiadanie sklepu internetowego mo czytaj więcej »

seo-freelancer.pro pozycjonowanie w krakowie

Pozycjonowanie stron internetowych: Odkrywamy tajniki efektywnej widoczności w sieci

W dynamicznym świecie cyfrowym, w którym konkurujemy o uwagę użytkowników za pomocą stron internetowych, kluczową rolę odgrywa pozycjonowanie. To właśnie odpowiednie techniki SEO (Search Engine Optim czytaj więcej »

catering dietetyczny

Catering dietetyczny – dlaczego warto zainwestować w zdrowe nawyki żywieniowe

W dzisiejszym szybkim świecie, gdzie czas to towar deficytowy, a zdrowe żywienie staje się wyzwaniem, wiele osób poszukuje nowoczesnych rozwiązań, które pomogą im zadbać o swoje ciało i umysł. Jednym czytaj więcej »

 

Obraz olejny

Obrazy olejne, a właściwie malarstwo olejne to technika malarska, w której artysta posługuje się farbami olejnymi. Jest to bardzo stara technika malarska. W dużej mierze polega ona na tym, iż płótno uprzednio naciągnięte na ramkę i zagruntowane pokrywane jest farbami, w których skład wchodzi między innymi olej lniany, konopny lub makowy oraz pigmenty. Dawniej stosowany był także wosk, który pełnił funkcję stabilizatora, mającego na celu spowolnić proces ważenia się, czyli rozdzielania pigmentu i oleju lnianego.

Obraz olejny i jego tematyka

Za pomocą tej techniki tworzone są różnorodne dzieła, poświęcone zróżnicowanym tematom. Artyści farbami olejnymi malują zarówno pejzaże, martwą naturę, jak i portrety. Tworzą także abstrakcję. Farby olejne dają artyście dużą swobodę zarówno w doborze, jak i w mieszaniu barw, co z kolei daje pełną swobodę tworzenia.

Dzięki farbom olejnym można uzyskać zarówno efekt matu, jak i połysku. Mogą one tworzyć zarówno półprzeźroczystą powłokę na płótnie, jak i złożone faktury, a także impasty. W momencie, gdy elementarne podstawy zostaną opanowane, technika ta jest niezwykle prosta i pozwala przenieść na płótno niemal wszystko, co tylko artysta zapragnie.

Obraz olejny - historia

Sama receptura tworzenia farb olejnych ma ponad trzysta lat. Pierwsze tego typu farby były pakowane w tuby ołowiano-cynowe, co realnie umożliwiło zabieranie ich w plener. Jednak nadal farby te były niezwykle drogie i stanowiły towar luksusowy. Aby zmniejszyć ich cenę zdecydowano się na zastąpienie pigmentów naturalnych pigmentami syntetycznymi. Proces ten został zapoczątkowany w XIX wieku, a końca dobiegł w latach 50. XX wieku. Przełom wieków, XX i XXI wieku, przyniósł kolejną rewolucję, a dokładnie farby olejne wodorozcieńczalne.

Obraz olejny i stosowane techniki malarskie

Pomijając wszelkie techniki eksperymentalne, wyróżnia się dwie, elementarne techniki malarstwa olejnego. Technika warstwowa, laserunkowa, zwana też klasyczną, stanowi naturalne następstwo technik temperowych i rozwijała się na przełomie XV i XVI wieku. Technika ta w dużej mierze polega na tym, iż na zagruntowane płótno nakłada się cienką i monochromatyczną podmalówkę farbami olejnymi. W drugiej kolejności nakłada się warstwy barwnego werniksu, a następnie półkryjące lub półprzeźroczyste warstwy farb olejnych. Mogą na tym etapie być także zastosowane farby olejno-żywicze. Technika ta pozwala uzyskać głębokie barwy kolorów.

Drugą niezwykle popularną techniką jest alla prima, która rozwinęła się w XVIII wieku. Polega ona na nałożeniu farb, zazwyczaj za pomocą szpachli, jedną, grubą warstwą. Czasami wykorzystywany jest także twardy pędzel. Warstwy farb często mieszane są bezpośrednio na obrazie. Obraz olejny charakteryzuje się danymi cechami, które pozwalają go odróżnić od innych technik malarskich. Jednocześnie należy podkreślić, iż obraz olejny, wykonany za pomoc farb olejnych i pokryty werniksem jest niezwykle trwały i bez wątpienia może przetrwać wieki w absolutnie nienaruszonym stanie.